1. Welcome to PlowSite. Notice a fresh look and new features? It’s now easier to share photos and videos, find popular topics fast, and enjoy expanded user profiles. If you have any questions, click HELP at the top or bottom of any page, or send an email to help@plowsite.com. We welcome your feedback.

    Dismiss Notice

Whats a fair price?

Discussion in 'Bidding & Estimating' started by diesellandscape, Nov 16, 2010.

  1. diesellandscape

    diesellandscape Member
    Messages: 79

    Whats a fair price for putting 3000 lbs of salt?
    The lot is pretty wide open.
    Salt around here is avg. $103/ton with tax
     
  2. cold_and_tired

    cold_and_tired PlowSite.com Addict
    Messages: 1,246

    I would say about $75
     
  3. Brant'sLawnCare

    Brant'sLawnCare PlowSite.com Addict
    Messages: 1,754

    Probably around $300-400 depending on your area...
     
  4. pongow26

    pongow26 Senior Member
    Messages: 153

    With a 3X mark up it comes out to around $480. There is 16 ounces in a lbs so 3000x16=48,000 ounces. Then $154.50 your cost/48,000=.003x3 = .01x48,000 ounces =$480.00. The reason I use a 3 times mark up is because that accounts for labor, time and wear and tear
     
  5. PLOWTRUCK

    PLOWTRUCK Senior Member
    Messages: 125

    $145-$165 per ton I would say.

    Are you buying it for $103 per ton + tax? Sounds a little high but in that case I would say about $200 per ton, so around $300+ for 1.5 tons
     
  6. TCLA

    TCLA 2000 Club Member
    Messages: 2,699

    That's quite the formula you have there.
     
  7. pongow26

    pongow26 Senior Member
    Messages: 153

    That's the same math i use to figure plate cost at work. It's the same theory really. You determine your price per lowest unit of measurement and get your cost. The 3x multiple covers your costs for vehicle expenses etc
     
  8. Tubby's Snow Plowing

    Tubby's Snow Plowing Senior Member
    Messages: 199

    In that case I would use grains for the unit of measure. It's the only way to be sure.

    But seriously, use the unit of measure you're actually going to measure. If you weigh your salt use in pounds it makes no sense to complicate matters and break it down to ounces. If I buy a 50lb bag and use half of it, I figure I have 25 pounds, not 400 ounces. Pounds is so much easier to work with seeing as how we are buying in pounds, not ounces. These aren't steaks.
     
  9. diesellandscape

    diesellandscape Member
    Messages: 79

    I'm charging 295... Usually I just double my price on the amount of salt I plan on using.
     
  10. Pro Lawn Care

    Pro Lawn Care Member
    Messages: 36

    +1 but I come in at $315 salt is a little more $$ here.
     
  11. TDR Plow

    TDR Plow Junior Member
    Messages: 12

    Most guys around me use the double rule.